Prywatne Gabinety Specjalistyczne
w Jędrzejowie - Badania USG

Badania USG
Starszy asystent Zakład Diagnostyki Obrazowej Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach
Umów wizytę

Badania USG

USG jamy brzusznej -jest najczęściej wykonywanym badaniem. Z reguły w ten sposób oceniamy stan narządów jamy brzusznej - wątroby, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, nerek, trzustki, śledziony, aorty i dużych naczyń, pęcherza i gruczołu krokowego, macicy i przydatków. Badanie to wykonuje się przez powłoki jamy brzusznej. Skórę smaruje się specjalnym żelem, który zapobiega odbijaniu fal.
Pamiętać należy o tym, że za pomocą USG lekarz nie może dokładnie ocenić stanu pozostałych części przewodu pokarmowego (żołądka, dwunastnicy, jelit) ani też rozpoznać choroby wrzodowej, nadżerek lub polipów w przewodzie pokarmowym.

USG dopplerowskie -służy do oceny przepływu krwi w naczyniach krwionośnych i sercu. Wykorzystuje się tu fakt zmiany długości fali odbitej od przedmiotu, który zbliża się lub oddala od głowicy. W przypadku USG takim przedmiotem są krwinki czerwone. Analizując odbitą od nich falę ultradźwiękową, można wykreślić kierunek i sposób przepływu krwi. Mierząc obszar zmiany barwy, jego kolor i nasycenie, dowiadujemy się np., że: jest nieszczelna zastawka mitralna w sercu; w aorcie znajduje się skrzeplina, która zaburza przepływ krwi; przewód Bottala jest drożny.

Co można jeszcze badać za pomocą USG?
Można również wykonać USG piersi, co zaleca się szczególnie kobietom do 40. roku życia, karmiącym matkom i ciężarnym. USG tarczycy umożliwia dokładną ocenę wielkości ewentualnych zmian (np. guzków, torbielek, które dodatkowo można łatwo nakłuć pod kontrolą USG). Innym przykładem jest USG jąder, które pozwala wykluczyć lub potwierdzić zmiany chorobowe w jądrach i najądrzach. U małych dzieci można dzięki USG badać mózg poprzez nie zrośnięte ciemiączko. Badanie ultrasonograficzne pozwala też ocenić kostnienie i stosunki anatomiczne stawów biodrowych u małych pacjentów, co oznacza wcześniejsze wykrycie wszelkich nieprawidłowości.

Jak się przygotować?
Wszystko zależy oczywiście od tego, jaki narząd będzie badany.

W przypadku USG jamy brzusznej:

  • nie należy spożywać pokarmów przez co najmniej 6 godzin,

  • w dniu badania można pić jedynie przegotowaną wodę, nie wolno pić napojów gazowanych,

  • w dniu poprzedzającym badanie nie należy spożywać pokarmów ciężkostrawnych i wzdymających,

  • przez 2 dni przed badaniem zalecane jest zażywanie środka przeciw wzdęciom (np. Espumisan lub Esputicon 3 razy dziennie po 1 tabletce po posiłkach),

  • zalecane jest także wcześniejsze przeczyszczenie jelit (środkiem przeczyszczającym nie może być lewatywa).


Przed przystąpieniem do badania USG : układu moczowego, prostaty (sondą przezbrzuszną), narządów rodnych:

  • do badania należy przystąpić z pełnym pęcherzem,

  • na 2 godziny przed badaniem należy wstrzymać się z oddawaniem moczu,

  • jeśli na godzinę przed badaniem nie jest odczuwalne parcie w pęcherzu, należy wypić przynajmniej 0,5 litra wody.