lek. med. Władysław Sędek

specjalista urolog
specjalista chirurgii ogólnej

Szpital Specjalistyczny im. W. Biegańskiego w Jędrzejowie

 

Termin najbliższych konsultacji-informacje i rejestracja telefoniczna - tel. 666-933-933

lek. med. Paweł Kieres

specjalista urolog, FEBU

Oddział VII Urologiczny
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Rafała w Czerwonej Górze

 

Termin najbliższych konsultacji-informacje i rejestracja telefoniczna - tel. 666-933-933

Urologia -dziedzina medycyny zajmująca się układem moczowo-płciowym; jego budową, fizjologią, schorzeniami (np. zapalenia, zaburzenia funkcji, ograniczona płodność, nowotwory), wadami patologicznymi w aspekcie endokrynologicznym, naczyniowym i operacyjnym oraz ich diagnozowaniem i leczeniem.

W przypadku mężczyzn dotyczy to wad członka, zbyt krótkiego wędzidełka, leczenia stulejki, zaburzeń prostaty, niektórych postaci impotencji.

Wielu mężczyzn pomimo problemów z oddawaniem moczu czy zaburzeniami funkcji seksualnych unika wizyty w gabinecie urologicznym, z powodu skrępowania. Tymczasem badanie jest proste i nieinwazyjne, a pozytywne skutki leczenia mogą znacznie poprawić jakość życia pacjenta.

Najczęstsze problemy, z którymi zgłaszają się pacjenci do urologa to: choroby prostaty (gruczołu krokowego, stercza): przerost łagodny, zapalenie, rak; infekcje układu moczowego, dysfunkcja erekcji, kamica moczowa, nowotwory (jąder, nerek, pęcherza moczowego, prostaty) oraz zaburzenia trzymania moczu.

Rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów u mężczyzn w wieku podeszłym, a w Polsce to trzecia część zgonów na choroby nowotworowe. Guz ten rozwija się powoli, niekiedy bezobjawowo, dlatego tak ważne jest wykrycie go w fazie, w której można go skutecznie leczyć. Konieczne jest zatem regularne badanie gruczołu krokowego po 50 roku życia, lub wcześniej w przypadku zaburzeń w oddawaniu moczu.

Kolejną męską dolegliwością są zaburzenia erekcji, wiele z nich jest skutecznie i bezpiecznie leczonych. Proces starzenia się organizmu związany jest z obniżonym poziomem męskich hormonów płciowych produkowanych przez jądra. Towarzyszą temu obniżenie libido, osłabienie potencji, pogorszenie jakości życia i ogólnego samopoczucia, zmniejszenie sprawności fizycznej i intelektualnej, zaburzenia snu. Uzupełnienie niedoborów hormonalnych zaleconych przez urologa może mieć w tym wypadku kluczowe znaczenie.

Inne choroby układu moczowego to: odmiedniczkowe zapalenie nerek, kamica nerkowa, rak nerki, ostre toksyczne zapalenie nerek, zapalenie pęcherza moczowego, kłębkowe zapalenie nerek, wysiłkowe nietrzymanie moczu.