lek. med. Paweł Szymczyk

specjalista chirurgii ogólnej

specjalista chirurgii naczyniowej

starszy asystent

Szpital Specjalistyczny im. św. Łukasza w Końskich -Oddział Chirurgii Naczyniowej

 

Termin najbliższych konsultacji-informacje i rejestracja telefoniczna - tel. 666-933-933

Chirurgia naczyniowa jest to jedna z gałęzi chirurgii zajmująca się patologiami, leczeniem operacyjnym naczyń krwionośnych i limfatycznych, z wyłączeniem serca. Dopływ wystarczającej ilości krwi jest bezwzględnym warunkiem zachowania życia i funkcji każdego narządu, stąd też niezwykle ważne jest, aby zapewnić naczyniom odpowiednią drożność. Już po kilku minutach całkowitego niedokrwienia dochodzi do powstania nieodwracalnych zmian, a choroby naczyniowe są obecnie jedną z głównych przyczyn zgonów na całym świecie.

Większość chirurgicznych chorób tętnic polega na nagłym lub powolnym zwężeniu ich światła, aż do całkowitego ich zamknięcia. Doprowadza to do wspomnianych zaburzeń w ukrwieniu, a także zwiększa ryzyko powstania skrzepu w obrębie naczynia.

Operacje wykonywane przez chirurgów naczyniowych są zatem bardzo często zabiegami ratującymi dany narząd lub życie chorego. Polegają one głównie na udrożnieniu naczynia (np. embolektomia), poszerzeniu jego światła, usunięciu patologii w jego obrębie (np. usunięcie tętniaka), a w razie konieczności przeszczepieniu naczynia lub wstawieniu protez naczyniowych.

Choroby naczyniowe to min: tętniaki, żylaki, zakrzepowe zapalenie żył, niedokrwienie kończyn dolnych (ostre, przewlekłe), przewlekłe niedokrwienie jelit, choroby tętnic szyjnych, choroby naczyń chłonnych, tętniak aorty brzusznej, zespół pozakrzepowy, teleangiektazje i wenulektazje ("pajączki naczyniowe", "pękające naczynka" na skórze), naczyniaki.